تقریظ مرحوم علامه طباطبائى (ره ) بر كتاب المراقبات

بسمه تعالى

خداوندا! پروردگارا! نامهاى نیك ، برترین نشانه ها، بزرگى و نعمتها فقط از آن توست . همانگونه كه تو خود را ستودى تو را ستایش نموده و همانطور كه خود را مدح نمودى تو را مدح مى كنیم . بر بنده و رسولت محمد و آل او (صلى الله علیه و آله و سلم ) درود مى فرستیم . پروردگارا! از تو مى خواهیم دلهاى ما را پس از هدایت ، گمراه ننموده و رحمت خود را نصیبمان سازى كه فقط تو داراى بخشش فراوانى .

چند سطرى درباره كتاب اعمال سال (1) تاءلیف پیشواى طایفه ، حجت حق ، آیت الله ، مرحوم حاج میرزا جواد آقا ملكى تبریزى - قدس الله روحه - مى نویسیم نه با این هدف كه این كتاب گرانسنگ یا مؤ لف بزرگ آن را بستایم ؛ زیرا این كتاب دریاى لبریزى است كه در سنگ و پیمانه نگنجد و مؤ لف آن پیشواى والا مقامى است كه بلنداى زیاد شخصیت او را هیچ مقیاسى قابل اندازه گیرى نیست ، و ناتوانى ، عذرى موجه ، و یاءس ‍ از رسیدن به مقصد، براى استراحت كافى است ؛

بلكه با هدف تذكر به برادران و دوستان و سروران صادق و با صفا. كه ((تذكر براى مؤ منین سودمند است )).(2)

برادرانم ! زندگى دنیا بازیچه اى بیش نبوده و زندگى حقیقى سراى آخرت است . انسان در زندگى پست دنیا وظیفه اى جز آماده شدن براى زندگى آخرت ، پیمودن راه نزدیكى به خداوند، پیشه كردن بندگى و تواضع در مقابل خدا ندارد. حجابى بین او و پروردگارش نیست . و چاره اى جز ایستادن در پیشگاه خداوند نمى باشد.

بنابراین انسان باید در جایگاه نیاز ایستاده و علامت بندگى را در خود آشكار نماید؛ به پروردگار عزت روى نموده و متوجه ساحت بزرگى و عظمت او شود و با نامها و صفات نیكوى او و بوسیله دعا به او نزدیكى جوید؛ و با مراقبت در روزها و شبهاى مختلف و ماهها و سالها به او متوسل و خود را در مسیر وزش بادهاى انس و نسیمهاى قدس او قرار دهد. چنانكه فرمود (صلى الله علیه و آله و سلم ): در طول زندگانى شما نسیمهایى از رحمتهاى پروردگار مى وزد، بهوش باشید! به آن رو كنید و به آن پشت نكنید.

بجان خودم سوگند، روش گذشتگان مقرب و روندگان راه بندگى ، یعنى محمد و آل پاك او و سایر پیامبران ، راستگویان ، شهدا و صالحین همین بوده است . و آنان چه همراهان خوبى هستند.

كتابى كه پیش رو دارید از بهترین كتابهایى مى باشد كه در این زمینه نگارش یافته است . در این كتاب لطایفى كه اهل ولایت خدا از آن مراقبت نموده و نكات ظریفى كه در دل سرگشتگان محبت خدا خطور نموده و تمام مطالبى كه مربیان درباره عبادت خدا فهمیده اند، وجود دارد. خداوند مرقد مؤ لف بزرگ آن را نورانى ، از بارانهاى رحمت و بخشش ‍ خود بر آن سیراب و او را به پیامبر و آل پاك او ملحق نماید.

محمد حسین طباطبائى

 

ادامه کتاب المراقبات

نوشته شده در تاریخ شنبه 3 مهر 1389    | توسط: حسن پوراللهیار    |    | نظرات()